سبك رترو (retro style)
رترو یک سبک آمریکاییست که به سالهای 1950 – 1970 باز میگردد و در حقیقت استفاده از طراحیها و سبکهای قدیمی با رویکردی مدرن و جدید است. بروز این سبک به دلیل تأثیرات ناشی از جنگ جهانی در دهه 1950 میباشد که در دهه 1960 مردم تصمیم گرفتن برای به فراموشی سپردن غم و غصههای ناشی از جنگ، در سبک زندگیشان تغییرات اساسی ایجاد نمایند. این سبک از هنر ترکیبی است از سبک های قدیمی که با فرم هایی جدید در هم آمیخته و از تنوع بسیار چشمگیری برخوردار میباشد. امروزه نیز این سبک که بر گرفته از دهههای 1950، 1960 و 1970 میباشد مجدد مد روز شده است. در دنیای طراحان، رترو به عنوان سبکی متشکل از چندین سبک شناخته می شود. علت این امر آن است که عده ای رترو را به عنوان تکنیکی در دکوراسیون داخلی و با حاکمیت روح دهههای ۵۰ تا ۷۰ میلادی تلقی می کنند. عدهای دیگر نیز بر این عقیدهاند که سبک رترو در طول تمام قرن بیستم شکل گرفته است و به همین دلیل است که تا این اندازه متنوع و تطبیق پذیر است. در این سبک، مصالح، رنگها و بافتها بر اساس گرایشها و سبکهای گذشته با هم ترکیب شدهاند. این سبک یک اثر هنری خلاقانه و بی نظیر است که شاکله آن با استفاده از رنگهای متنوع و شاداب و همچنین مصالح و فرمهای مختلف، شکل گرفته است. در این سبک همه چیز گویا، پر هیاهو، عجیب و غریب و مرموز است و به دلیل متنوع بودن ذاتی آن به هیچ وجه کسالتآور نبوده و حس آرامش را القا نمیکند. به طور کلی، رنگهای این سبک:. ترکیبی از رنگهای شاد، روشن و متضاد با همدیگر است. - رنگهای روشن و همراهی رنگهای متضاد، مانند:. سفید و قرمز، مشکی و سفید، مشکی و قرمز، مشکی و زرد و غیره. - رنگهای تند و روشن، مانند:. سبز آواکادویی، خردلی، زرد، بنفش، صورتی، آبی تیره، نارنجی روشن و غیره. - رنگ های ملایم، لطیف و خنثی تر برای پس زمینه، مانند:. آبی کم رنگ و خاکستری، خاکستری و صورتی کم رنگ و بنفش رنگ. بیشتر ایدههای طراحی رترو درآمیخته با رنگهای تند، نقوش پیچیده و طراحی کلی ای هستند که نمیتوان آن را دست کم گرفت. اگر چه این منظر سرزنده و غنی ممکن است برای هر اتاق نشیمن مناسب نباشد اما اگر به درستی اجرا شود حسی طبیعی و شهری را در فضا ایجاد می کند.
...

طراحی داخلی
تعریف طراحی داخلی طراحی داخلی گروهی از کارهای مختلف را توصیف می‌کند که در عین حالی که مرتبط با پروژه می‌باشد مرتبط با تبدیل آن به تنظیمات مؤثر برای طیف وسیعی از فعالیت‌های انسانی است. طراح داخلی کسی است که چنین پروژه‌هایی را برنامه‌ریزی، هماهنگ و مدیریت کند. طراحی داخلی حرفه‌ای چند بعدی است که شامل توسعه مفهومی، ارتباط با ذی¬نفعان پروژه و مدیریت و اجرای طرح است. در لغت‌نامه ی وبستر، طراحی داخلی چنین تعریف شده‌است: «هنر یا عمل برنامه‌ریزی و نظارت بر طراحی و اجرای معماری داخلی و مبلمان». یکی دیگر از جنبه¬های مهم در ساختن یک بنا طراحی داخلی آن می¬باشد. منظور از طراحی داخلی، ساختن و طراحی بخش داخلی خانه از نظر جنبه هنری، بصری و کارکردی آن بر اساس ساختار علمی ساخت و ساز معمار داخلی می¬باشد. فرد طراح سعی دارد با استفاده از علم طراحی و خلاقیت خود به بهبود عملکرد کاربردی فضا بر اساس ویژگی¬های رفتاری و سلیقه¬ای کاربران بپردازد. به عبارتی طراحی داخلی مقوله¬ای میان معماری و دکوراسیون داخلی است.
...

دکوراتور داخلی
تعریف دکوراتور داخلی واژه دکوراتور داخلی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم پدید آمده‌است. به آن دسته از دست‌اندرکاران گویند که در تنظیم داخلی در سبک‌های مختلف تخصص دارد. در این متن سبک اشاره به یک ترکیب بندی بر اساس یک تصویر از یک ایده خاص، زمان، مکان، و غیره به عنوان مثال: ویکتوریا، گرجستان، دکو، هنر مدرن، و غیره دارد. اصطلاح دکوراتور داخلی نیز نشان می‌دهد تمرکز بر جنبه‌های زینتی و متحرک از داخل کابین، مانند رنگ، مبلمان، مبلمان قالب‌گیری‌های و قاب سازی، طراحی دارد. امروزه گروهی از افراد در جامعه وجود دارند که وظیفه چیدمان فضاها را برعهده دارند که به آن ها دکوراتور یا طراح دکوراسیون داخلی می گویند. اصولا دکوراتورها دارای ذهنی سرشاژ از خلاقیت و ایده می باشند که می توانند طبق سلیقه افراد و علاقه مندی آن ها یک دکوراسیون داخلی منزل و یا دکوراسیون اداری شیک و متفاوت برای آن ها خلق کنند که با ورود به خانه سرشار از آرامش و جذابیت برای افراد باشد. دکوراسیون داخلی منزل و ساختمان امروزه یکی از پرطرفدارترین جنبه¬های بهینه سازی فضای خانه می¬باشد. زیرا به زبان ساده می توان گفت به ساختمان و طراحی داخلی خانه دست زده نمی¬شود و با استفاده از عناصر و المان¬هایی که در محیط خانه یا اداره و … وجود دارد مانند لوازم منزل، تابلو، تغییر رنگ و ... محیط و فضای خانه تغییر داده می¬شود. یک فرد دکوراتیو باید میزان روشنایی محیط، ابعاد و اندازه¬های لازم و متناسب با محیط برای مبلمان، تعیین استاندارد مصالح برای جلوگیری از بروز آتش و … را در نظر داشته باشد و بر اساس این قوانین همراه با خلاقیت خود محیطی زیبا را خلق نماید.
...

تفاوت طراح دکوراسیون و طراح داخلی چیست؟
تفاوت طراح دکوراسیون و طراح داخلی چیست؟ بسیاری از افراد، طراح دکوراسیون داخلی و طراح داخلی را هم معنی می دانند؛ اما باید گفت که این دو تفاوت بسیاری با هم دارند. همانطور که اشاره شد، طراح دکوراسیون داخلی، گروهی از افراد می¬باشند که وظیفه ترکیب و چیدمان وسایل منزل (از جمله کاغذ دیواری، رنگ ساختمان، انواع مبل، لوسترها، تابلوها، فرش¬ها، و سایر لوازم تزئینی و دکوری)؛ متناسب با درخواست مشتری و سلایق او را دارد. اما طراح داخلی کیست؟ طراح داخلی در واقع کسی است که شکل و فرم داخلی ساختمان را پیاده سازی می کند و همواره در کنار معمار ساختمان و با توجه بر اصول و قواعد طراحی معماری کار خود را پیش می برد و گاهی در صورت نیاز برای اجرای طرح داخلی ساختمان می¬تواند با معمار ساختمان به توافق برسد و معماری ساختمان را طبق قواعد استاندارد تغییر دهد. نکته مهم: هیچگاه یک طراح دکوراسیون منزل نمی¬تواند کار یک طراح داخلی را انجام دهد زیرا برای انجام طراحی داخلی نیاز به مدرک می¬باشد؛ اما یک طراح داخلی در صورت برخوردار بودن از ذهنی خلاق و هنرمند به راحتی می تواند یک طراح دکوراسیون منزل باشد.
...گفتگو با ما